Wie kent het verschijnsel niet: de app. Menigeen maakt met tablet of smartphone gebruik van een app, een mobiele applicatie. Handige programmaatjes om het leven te veraangenamen. Ik maak zelf van die apps dankbaar gebruik. Kalender-app. Navigatie-app. Lees-app. Nieuws-app. Schaak-app. Je kunt zo gek niet bedenken of er is wel een app voor bedacht. En wie een goede en populaire app bedenkt en daar per gebruiker een klein eenmalig bedragje voor vraagt, loopt aardig binnen.

Regelmatig hoor ik ’t iemand zeggen: vanmorgen kreeg ik een tekst uit de Bijbel via mijn bible-app binnen. Elke dag een nieuw bijbelvers dat je een dag in gedachten met je mee kunt dragen. Geweldig zo’n programmaatje. En er bestaat de mogelijkheid om een bijbelleesplan te gaan volgen. De app herinnert je eraan als je het een dag zou vergeten. Dat is handig want te midden van alle besognes dreigt het bijbellezen er wel eens bij in te schieten. Sinds kort is er weer een nieuwe app: Bible-fit. Stichting Ark Mission heeft deze app uitgebracht. Op de site van Ark Mission lees ik: ‘Ben je je baan kwijt? Of ben je verliefd? Wil je er iets meer over lezen in de Bijbel? De gratis app Bible-Fit helpt je om snel bijbelteksten te vinden die passen bij wat jij meemaakt. Pas de app aan naar jouw wensen en voorkeuren en het wordt jouw Bijbel-op-zak.’ Toen ik erover las heb ik deze app maar eens op mijn smartphone geplaatst. En ik moet zeggen: handig hoor. Ik denk dat menig predikant, ouderling of pastoraal bezoeker er zijn of haar winst mee kan doen! Bible-fit helpt een handje.

Natuurlijk zijn er kanttekeningen te plaatsen. Zoals: het is onpersoonlijk. Of: zijn het wel altijd passende teksten of bijbelgedeelten die worden aangedragen? Of: de vertaling is niet oké (Groot Nieuws Bijbel). Dat kan zo zijn. Maar het zal me niet verbazen als veel mensen bij het gebruik van deze app zegen zullen ervaren. Ik denk ook juist en vooral aan de jongeren. Zij verwerken informatie anders dan de meeste ouderen die (nog) gewend zijn aan papieren kranten en papieren boeken. Ouderen leerden op een andere manier dan de jeugd van vandaag die in staat blijkt in bergen van informatie snel de weg te vinden.

Is dit commentaar reclame voor een (overigens gratis) app? Nee, het is een pleidooi om als kerken de veranderende wereld positief-kritisch én onbevangen tegemoet te treden. Veranderingen bieden óók mogelijkheden. Ik kijk in mijn Bible-fit en lees bij het item ‘Er is hoop’: Op u, Heer, heb ik mijn hoop gesteld, van jongs af aan vertrouw ik op u. En daar gaat ’t om: van jongs af aan.

N. Vennik, Groningen

 


Commentaar

  • Voorjaar 2025-04-12 09:38:55

    Het kan niemand ontgaan zijn, het voorjaar hangt in de lucht. Heerlijk om weer even in het...

  • Veertig dagen Paaspodcast en Spotify 2025-03-28 18:37:35

    Nog een paar weken en dan vieren we opnieuw het Paasfeest. Dat betekent dat we voor wat betreft...

  • Asjera’s terugkeer 2025-03-15 08:38:30

    De profetische uitspraak: ‘Het is God of de afgoden,’ van de christenfilosoof prof. dr. ir. H. van...

  • Vergeving 2025-03-01 08:23:23

    Als ik vanuit mijn studeerkamer naar buiten kijk, zie ik een witte wereld. Begin februari viel er...