Eigentijdse iconen

 

Een traditioneel icoon is een afbeelding van Christus, de Moeder Gods, heiligen of hoogfeesten. Iconen behoren tot de oosters-orthodoxe, de oriëntaals-orthodoxe en oosters-katholieke kerken en zijn onlosmakelijk verbonden met het kerkelijke en spirituele leven van deze kerken en hun gelovigen.
In onze kerken zijn we niet zo van de iconen, maar dit boek is echt fascinerend om te bekijken. Mooie foto’s van de kunstwerken met een boeiende beschrijving van de symboliek en de gebruikte materialen.

In het woord vooraf vertelt Kick Bras het één en ander over kunstenares Anne-Marie van der Wilt en licht de werkwijze toe. Krijn Elzard (Kick) Bras, geboren in 1949, is een Nederlandse predikant van de Protestantse Kerk in Nederland. Sinds 2014 is hij met emeritaat. Hij was ook docent spiritualiteit aan de Theologische Universiteit te Kampen.
Anne-Marie van der Wilt (1965) is theologe en beeldend kunstenaar. Zij heeft een eigen kunstatelier: Zin-in-Kleur. Naast vrij werk maakt ze in opdracht liturgische kleden en kunst voor kerkruimtes en stiltecentra.

Daar waar oude iconen zijn geschilderd op houten panelen, gebruikt deze kunstenares heel andere materialen, zoals hout, marmer, glas, bladgoud en ook tekst. Alle werken zijn gebaseerd op een Bijbelgedeelte. In het boek worden 27 eigentijdse iconen en 14 eigentijdse kruiswegiconen beschreven en toegelicht. Naast een foto van het betreffende icoon vertelt Van der Wilt wat te zien is en waarom het zo is vormgegeven. Verder begint de tekst met de Bijbelse exegese en sluit de tekst af met de toepassing voor de lezer.


Dit boek is lees- en kijkboek tegelijk. Een aanrader voor iedereen die van de Bijbel houdt en rustig wil genieten van deze boeiende creaties.

 

Nel Noppe, Leeuwarden

 

Anne-Marie van der Wilt, Verwonderd door licht. Eigentijdse iconen, KokBoekencentrum Utrecht 2022, 144 blz., € 24,99, ISBN 9789043538107

 


Commentaar

 • Convent 2024-02-22 17:59:53

  Het kan je haast niet ontgaan zijn. Het convent dat op DV 20 april 2024 door deputaten...

 • Volle verzekering 2024-02-10 09:35:41

  Een gaatje in de agenda maakt dat wij op vakantie gaan. De camper wordt volgepakt met die dingen...

 • Helpen 2024-01-27 09:14:13

  Het is bijna Hulpverleningszondag en daarom wordt in dit nummer van het Kerkblad ingegaan op...

 • Goed voornemen 2024-01-13 09:36:53

  De stelling die Sake Stoppels, emeritus lector theologie, van de CHE, poneert in zijn bijdrage in...