De meeste kerken hebben in de zomer wat minder bezetting dan normaal. Vanwege vakantie zijn er nogal wat mensen die een paar weken gemist worden. Er zijn ook gemeenten die juist in de zomer te maken hebben met veel meer mensen. Een van deze gemeenten is Hardenberg, waar in de zomer zelfs dubbele ochtenddiensten worden gehouden. In deze laatste bijdrage in de serie Zomergasten vertellen twee vaste zomergasten in Hardenberg hun verhaal.

 

Jacob Post en Marretje Post-Romkes wonen op Urk. Ze ontvingen in de ruim veertig jaar dat zij nu getrouwd zijn, zes zonen, vier schoondochters en vijf kleinkinderen: 'Heel lang was de verhouding 7-1 in het voordeel van de mannen, maar is dat omgebogen in een 9-8 voorsprong voor de vrouwen.'

Na een arbeidzaam leven van tweeëndertig jaar in de Noordzeevisserij en achttien jaar zalmrokerij, nam Jacob in verband met 'enig lichamelijk' maar vooral 'geestelijk ongemak' afscheid van zijn werk waardoor zij wat eerder van het pensioen kunnen genieten.

 

Chalet

'Zo’n dertig jaar geleden kwamen we via een advertentie in «cursief» De Wekker «einde cursief» in contact met camping De Oldemeyer in Hardenberg. Eerst voor een weekje. Dat beviel zo goed dat we het jaar daarop voor drie weken boekten. Nadat we dat enkele jaren hadden gedaan, kregen we een caravan die, naar later bleek, te koop was. Op een heel mooie rustige plek. Na enig nadenken hebben wij hem overgenomen.'

'Inmiddels hebben wij de plek omgetoverd in een riante chalet dat eigenlijk ons tweede huis is geworden. We gingen er alle vakanties en zo vaak mogelijk een weekend heen, en nu voor een wat langere periode. We hebben ons huis verkocht. Tot het moment dat onze volgende (kleinere) woning gereed is, kunnen we in ons chalet verblijven. Allerminst een straf.'

'We genieten steeds meer van de rust van de camping en kennen intussen al veel andere vaste gasten, waarmee we een band hebben gekregen. Heel mooi. We hebben geen behoefte aan verre reizen. Onze camping en onze chalet geven ons meer dan voldoende gelegenheid om te genieten.'

'In 1976 besloot een grote groep leden van de Gereformeerde Kerk (synodaal) op Urk in verband met leerstellige problemen uit het kerkverband te stappen, waaronder ook wij. Besloten werd om aansluiting te zoeken bij de Christelijke Gereformeerde Kerken, zodat wij sinds die tijd bij dat kerkverband ingeschreven staan. Het werd overigens de tweede Christelijke Gereformeerde Kerk op Urk, en sinds tien jaar is er zelfs een derde. Alle drie zijn het grote gemeentes, met totaal ruim zevenduizend leden. ‘Onze’ Maranathakerk heeft in de loop van de jaren een flinke verschuiving naar rechts gemaakt waarmee wij niet altijd onverdeeld gelukkig waren. We zijn overigens wel meelevend en meewerkend met onze gemeente.'

 

Frissere blik

'Bij onze zoektocht naar een geschikte gemeente in de buurt van onze camping kwamen we terecht bij de Christelijke Gereformeerde Kerk van (toen nog) Lutten, waar we ons direct thuis voelden en geaccepteerd wisten.'

'Nadat Lutten overging naar Hardenberg hebben we eerst een aantal jaren in de GKv Hardenberg gekerkt, maar zijn teruggegaan naar de Christelijke Gereformeerde Kerk, nu in Hardenberg.

Er zijn nogal wat verschillen (qua traditie, liturgie en inhoud) tussen Urk en Hardenberg. Wij hebben daarmee nooit een probleem gehad, integendeel, het heeft er bij ons in grote mate aan meegewerkt om een wijdere blik op de Christelijke Gereformeerde Kerken te krijgen. Dat geldt ook voor de verschillende predikanten die we nu regelmatig horen. We ervaren dat alles als opbouwend.'

'Inmiddels zijn we vertrouwde gezichten geworden in de Sjaloomkerk, wat geresulteerd heeft in het verzoek om dit stuk te schrijven. We hebben eigenlijk nog niet veel persoonlijke contacten binnen deze gemeente, maar nu we er wat langer achter elkaar zullen kerken, kan dat zomaar veranderen.

In onze thuisgemeente weet men van onze situatie en men accepteert dat zonder meer. We steken het trouwens binnen onze gemeente niet onder stoelen of banken dat we het kerkelijk goed hebben in de Sjaloomkerk. We hebben absoluut niet het gevoel dat we losser in onze eigen gemeente komen te staan, integendeel, de ervaringen die we in de Sjaloomkerk opdoen, werken eraan mee om met een frissere blik in de thuisgemeente rond te kijken. We gaan wel voor bepaalde activiteiten waar we ons voor inzetten, naar huis en ook aan andere verplichtingen onttrekken we ons niet. Dat levert ook geen probleem op.'

'We verheugen ons op de komende tijd, om samen te genieten en vooral in de Bijbelse zin te recreëren. De mooie en rustige omgeving noopt ons ertoe om de God en Vader van onze Heere Jezus Christus steeds meer lief te krijgen en Hem steeds meer na te volgen. We zullen niet eenzaam zijn, want onze schare kinderen vereert ons zeer regelmatig met een bezoek. Met hartelijke groet en Gods zegen toegewenst.‘

 

Jacob en Marretje Post, Rheeze

 

 


Commentaar

 • Post 2024-04-06 07:36:05

  De laatste tijd valt het mee, maar het komt regelmatig voor dat de post wat vertraging heeft....

 • Lijdenstijd 2024-03-23 18:53:26

  Met de lijdenstijd lijkt onze samenleving niet uit de voeten te kunnen. Hoe anders is dat met...

 • Leipzig en Navalny 2024-03-07 19:01:01

  Vorige week waren mijn vrouw en ik een paar dagen in het voormalige Oost-Duitsland op bezoek bij...

 • Convent 2024-02-22 17:59:53

  Het kan je haast niet ontgaan zijn. Het convent dat op DV 20 april 2024 door deputaten...